Odwiedzono nas już razy od 03.12.2007r.

Biblioteka szkolna

REGULAMINY  - WYPOZYCZALNI, CZYTELNI, INTERNETOWEGO CENTRUM INFORMACJI MULTIMEDIALNEJ.

WYKAZ LEKTUR OBOWIĄZUJĄCYCH W PSP I PG

OGŁOSZENIA        PRZYGODA Z KSIĄŻKĄ         CO WARTO PRZECZYTAĆ

CZYTELNICTWO W ROKU SZKOLNYM 2014/2015


O NAS

Od września 2013r. biblioteka czeka na swoich czytelników w nowym miejscu. Przystosowane do jej potrzeb pomieszczenie posiada wydzieloną czytelnię z bogatym księgozbiorem podręcznym, wyposażoną w sprzęt audiowizualny, Centrum Informacji Multimedialnej z dostępem do Internetu, obszerny magazyn na księgozbiór. Całość tworzy nowoczesne, funkcjonalne wnętrze, w którym czytelnicy mogą obcować z literaturą, poszerzać swoje wiadomości, odrabiać lekcje czy mile spędzać czas wolny.

Dziękujemy wszystkim, którzy okazali nam pomoc podczas trudnego i pracochłonnego przedsięwzięcia, jakim było przeniesienie biblioteki.

 

Nauczyciele bibliotekarze zapraszają małych i dużych czytelników do odwiedzin oraz do udziału w zaplanowanych imprezach konkursach czytelniczych.

 


Nasza biblioteka jest najstarszą
biblioteką szkolną w mieście. Pierwsze wpisy w księdze inwentarzowej pochodzą z 1948r., czyli z roku powstania szkoły przy ul. Mickiewicza.
Początkowo było to tylko kilka szaf w jednej pracowni – po prostu mały kącik biblioteczny. Z czasem na bibliotekę wydzielono oddzielne pomieszczenie . Obecnie biblioteka mieści się w trzech pomieszczeniach. Wypożyczalnia i czytelnia zajmują dwie duże sale, każda o powierzchni 50m2, rozdziela je pomieszczenie socjalne (20m2), w którym księgozbiór jest opracowywany i konserwowany oraz wykonywane są wszelkie prace biblioteczne.
Księgozbiór biblioteki stanowi blisko 13000 jednostek wydawnictw zwartych (książek), 22 tytuły wydawnictw ciągłych ( czasopisma), zbiory dźwiękowe i filmowe.

Biblioteka gromadzi przede wszystkim:

  • Lektury dla uczniów

  • Literaturę dziecięcą i młodzieżową

  • Literaturę popularnonaukową z podstawowych dziedzin wiedzy

  • Słowniki, encyklopedie i inne wydawnictwa informacyjne

  • Literaturę pedagogiczną i metodyczną dla nauczycieli

______________________________________________________________________

OGŁOSZENIA

_____________________________________________________________________

28 kwietnia przebiegał w bibliotece szkolnej pod hasłem zagadki kryminalnej, a to za sprawą  Międzyszkolnego Konkursu Czytelniczego dla gimnazjalistów „Zostań detektywem”. Warunkiem udziału w konkursie było zapoznanie  się z dwoma utworami Agaty Christie: „Pięć małych świnek” oraz „Niemy świadek”. Do konkursu zgłosiły się wszystkie radomszczańskie gimnazja oraz PSP nr 5. Młodzież miała do pokonania jedenaście konkurencji sprawdzających stopień znajomości treści powieści , szybkość, umiejętność łączenia faktów w logiczny ciąg przyczynowo-skutkowy. Konkursowicze byli świetnie przygotowani.        

Komisja konkursowa przyznała:

1 miejsce – Ewelinie Łoś z PG nr 4

2 miejsce – Dominikowi Iskrzyńskiemu z PG nr 4

                  -   Agacie Klimczyk z PG nr 3

3 miejsce  -  Ewelinie Pabich z PG nr 2

Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu i nauczycielom przygotowującym ich do zmagań.

Konkurs przygotowały: Iwona Drzewiecka , Renata Wojtasik i Wioletta Nowak.

 

 

 

 

 

 

 

_____________________________________________________________________

28 kwietnia odbył się w bibliotece przy ZSG nr 4 finał Międzyszkolnego Konkursu Literackiego „Herkules Poirot powraca”. Konkurs zorganizowali nauczyciele bibliotekarze Iwona Drzewiecka i Renata Wojtasik oraz pedagog szkolny Wioletta Nowak, a patronatem objęła go Komenda Powiatowa Policji w Radomsku. Konkurs skierowany był do gimnazjalistów naszego miasta, których zadaniem było napisanie opowiadania o dowolnej tematyce detektywistycznej, kryminalnej lub sensacyjnej, którego bohaterem była postać z książek Agathy Christie  - detektyw Herkules Poirot. Prace nadesłane na konkurs oceniane były pod kątem zgodności z tematyką, oryginalności fabuły, stopnia zawiłości akcji, koncepcji rozwiązania zagadki kryminalnej, wartości artystycznej, poprawności stylistycznej i ortograficznej.

Komisja konkursowa przyznała:

nagrodę główną  -  Barbarze Ciosk z PG nr 1 w Radomsku

oraz wyróżnienie – Agacie Klimczyk z PG nr 3 w Radomsku

Po uroczystym wręczeniu nagród, uczestnicy konkursu, zaproszeni goście oraz gimnazjaliści z radomszczańskich szkół wysłuchali nagrodzonego opowiadania w wykonaniu autorki.

Uczestnikom konkursu gratulujemy talentu literackiego!

Wszystkich zapraszamy do udziału w imprezach i konkursach organizowanych przez bibliotekę szkolną.                                                             

Nauczyciele bibliotekarze

_____________________________________________________________________

26 marca gościliśmy w PSP nr 5 na Międzyszkolnym Konkursie Czytelniczo-Plastycznym „Książki mojego dzieciństwa”. Milena Kowalska i Marysia Karczmarek (obydwie z klasy IV b) reprezentowały naszą szkołę w zmaganiach z książkami Rafała Kosika „Amelia i Kuba. Godzina duchów” oraz „Kuba i Amelia. Godzina duchów”. Konkurs przeprowadzony był w dwóch etapach:

 - pierwszy etap, miedzowy – wymagał zapamiętania ogromnej ilości szczegółów z treści książek. Aby pomóc bohaterom książek – Amelii i Kubie – w rozwiązaniu zagadki, konkursowicze musieli spotkać się z szalonym naukowcem, stawić czoło pojawiającym się znienacka duchom.

- w drugim etapie, plastycznym - uczestnicy konkursu wykonywali portrety duchów.

Zabawa była wyśmienita, a Milena i Marysia wykazały się doskonałą znajomością utworów. Gratulacje!!!

Uczestniczki do konkursu przygotowali nauczyciele bibliotekarze.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

_____________________________________________________________________

Już po raz jedenasty nasza szkoła uczestniczyła w Międzyszkolnym Konkursie „Poeci dziecięcej radości”, który organizuje biblioteka przy ZSG nr 3 w Radomsku. Tegoroczna edycja konkursu poświęcona była poezji Hanny Niewiadomskiej i Jana Kazimierza Siwka. 16 marca spotkaliśmy się w bibliotece ZSG nr 3.

Organizatorzy konkursu przygotowali wiele ciekawych konkurencji, aby sprawdzić znajomość utworów wybranych poetów. Dzieci musiały poradzić sobie z krzyżówką, wykreślanką, itp. Odpowiadały na trudne pytania, rozwiązywały zadanie matematyczne i brały udział w różnorodnych konkurencjach. Uczniowie z „SZÓSTKI” poradzili sobie wspaniale!

Naszą szkołę reprezentowali:

  • Kajetan Misztalski  - II a

  • Martyna Aleksandrowicz – II b

  • Oliwia Olbrych – II c

Zespół w tym składzie wywalczył II miejsce. Gratulujemy!!!

Uczniów do konkursu przygotowywali nauczyciele bibliotekarze.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

_____________________________________________________________________

„Każdy pierwszak obiecuje

po książki sięgać z radością,

bo czytanie daje wiedzę

i jest wielką przyjemnością.”

 

         Tę uroczystą obietnicę złożyli pierwszoklasiści, którzy 5 marca powiększyli grono czytelników biblioteki szkolnej. Zanim jednak do tego doszło, pierwszaki musiały pomóc królewnie Śnieżce i krasnoludkom uwolnić się z rąk złej czarownicy. Dzieci miały do rozwiązanie mnóstwo trudnych zadań, które czarownica ukryła w magicznym zwierciadle. W zmaganiach pierwszoklasistom pomagały wróżki. Dzieciaki wykazały się ogromną wiedzą, sprytem, spostrzegawczością i fantazją, dzięki czemu wszystkie przygotowane przez złą czarownicę zadania zostały rozwiązane, a królewna Śnieżka z krasnoludkami wróciła na karty bajki. Na pamiątkę ślubowania pierwszoklasiści otrzymali dyplomy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

_____________________________________________________________________

Wykaz książek przekazanych przez MBP w Radomsku w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

_____________________________________________________________________

5 grudnia poznaliśmy wyniki konkursu plastycznego na „Najpiękniejszą kartkę świąteczną”. Spośród 183 prac, które wpłynęły na konkurs, jury nagrodziło 17 naj..., najpiękniejszych.

1 miejsce

Wiktoria Małachowska kl. 2 a

Kinga Michalak  kl. 1 c

2 miejsce

Weronika Stelmaszczyk kl.3 b

Amelia Leska kl. 2 b

3 miejsce

Zofia Rak kl. 2 a

Daria Gorządek kl. 2 c

Wyróżnienia:

Karolina Kubasiak kl. 2 c

Róża Kowalska kl. 2 c

Maciej Niedźwiedzki  kl. 2 c

Oliwia Olbrych  kl. 2 c

Kinga Kociołek kl. 1 a

Martyna Waloch kl. 1 c

Piotr Wojtasiński kl. 1 c

Amelia Radziejewska kl.2 a

Natalia Piechowicz kl. 2 b

Oliwia Pytlarska  kl. 2 b

Michał Jaremek kl. 2a

 

Zwycięzcy z rąk pana Dyrektora odebrali nagrody i dyplomy, a następnie udekorowali swoimi pracami choinkę. W bibliotece już pachnie świętami.                                                    

Zapraszamy do obejrzenia nagrodzonych prac.

                                              Nauczyciele bibliotekarze

 

 

 

 

 

 

 

 

__________________________________________________________________

Mikołajkowy Kiermasz Książki należy już do tradycji biblioteki. W tygodniu poprzedzającym Mikołajki wszyscy miłośnicy literatury mogli sprawić sobie  lub swoim bliskim atrakcyjny upominek.  Kiermasz jak zwykle cieszył się dużym powodzeniem.

Życzymy przyjemnej lektury.

                                                                 Nauczyciele bibliotekarze

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

_____________________________________________________________________

20 listopada w bibliotece szkolnej zapanował tajemniczy i baśniowy nastrój. Stało się tak za sprawą Mary Poppins – niezwykłej niani, która była bohaterką konkursu czytelniczego zorganizowanego przez nauczycieli bibliotekarzy dla uczniów klas III – VI szkoły podstawowej „Potyczki z Mary Poppins”. Uczestnicy konkursu rywalizowali w dwóch etapach. Pierwszy dotyczył treści książki Paneli L. Trawers „Mary Poppins”. W tej części uczennice miały do pokonania wiele konkurencji, np. odgadnąć kogo przedstawiają przygotowane ilustracje, spośród wielu cech wybrać te, które charakteryzują Mary Poppins, wypisać jak najwięcej rzeczy, które mieściła magiczna torba niani i odpowiedzieć na wiele pytań z treści utworu. W drugim etapie konkursu (plastycznym) uczestniczki miały wykonać kapelusz dla Mary Poppins. Dziewczyny wykazały się kreatywnością, fantazją i starannością. Efekty pracy można podziwiać na wystawie w holu szkoły. Zmagania konkursowiczek oceniało jury w składzie: pani dyrektor Agata Piętka, pani Żaneta Śliwiok, pani Wioletta Nowak.

„Potyczki Z Mary Poppins” wygrała Maria Karczmarek z kl. IV b, drugie miejsce zajęła Milena Kowalska z kl. IV b, a trzecie miejsce zdobyła Zuzanna Basiak z kl. IV c.

Zwycięzcom i pozostałym uczestnikom konkursu gratulujemy wiedzy i fantazji. Wszystkich czytelników zapraszamy do spotkania z Mary Poppins i mieszkańcami ulicy Czereśniowej.

Do zobaczenia w bibliotece!

______________________________________________________________________

Święta tuż, tuż !!!

Zapraszamy wszystkie dzieci do udziału w konkursie plastycznym na

„Najpiękniejszą kartkę świąteczną.    

Technika wykonania dowolna.    

 Format taki jak kartka pocztowa.  

 Prace składamy w bibliotece szkolnej do dnia 24.11.2014 roku.

Wszystkie kartki świąteczne zostaną wykorzystane podczas imprezy bibliotecznej „Ubieramy choinkę w bibliotece”.

Na autorów najciekawszych prac czekają nagrody niespodzianki!

                                                         Nauczyciele bibliotekarze

______________________________________________________________________

 

Dwa dni (29 i 30 października) trwały w bibliotece zmagania o tytuł Mistrza Pięknego Czytania. Do konkursu, który zorganizowali nauczyciele bibliotekarze Iwona Drzewiecka i Renata Wojtasik oraz pedagog korekcyjny Sylwia Cielecka zgłosiło się 96 uczniów ze wszystkich etapów edukacyjnych. Uczestnicy rywalizowali w czterech kategoriach, z każdej komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców:

I kategoria  - uczniowie objęci terapią pedagogiczną

1 miejsce – Emilia Nowak kl. V a

2 miejsce - Maksymilian Zdrodowski III b

3 miejsce - Oliwia Pytlarska II b

               - Bartosz Wieczorek III b

II kategoria – uczniowie klas 2 i 3 PSP

1 miejsce – Anna Barda kl. II a

2 miejsce – Maria Janus kl. III a

3 miejsce – Jakub Miarka kl. III b

               -  Jakub Waryś kl. III b

III kategoria – uczniowie klas 4 - 6 PSP

1 miejsce – Julia Kalecińska kl. V a

2 miejsce – Anna Barwińska kl. V a

3 miejsce – Weronika Mofina  kl. VI b

IV kategoria – uczniowie klas 1 - 3 PG

1 miejsce – Paulina Bąk kl. III ag

2 miejsce - Norbert Czarny II cg

3 miejsce - Maja Bujacz  III ag

Czy prezentowany tekst musiał być zabawny, wzruszający czy patetyczny? Paulina Bąk udowodniła, że można pięknie przeczytać nawet fragment podręcznika do biologii. Wszyscy uczestnicy byli świetnie przygotowani.

Gratulacje!!!

Wisława Szymborska twierdziła, że „czytanie to najpiękniejsza zabawa, jaką ludzie sobie wymyślili” - zachęcamy wszystkich do udziału w tej zabawie na co dzień i od święta!

Czekamy na Was w bibliotece.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

GALERIA

______________________________________________________________________

Konkurs na ilustrację do polskiej legendy, baśni, bajki, wierszyka „Prosto z naszej bajki” rozstrzygnięty!!!

Najpiękniejsze prace namalowali:

I miejsce

Róża Kowalska  kl. II c

II miejsce

Anna Barda i Martyna Dawid z kl. II a

III miejsce

Julia Jędrzejczyk i Aleksandra Kurzyk  z kl. I d

 

Komisja konkursowa przyznała również wyróżnienia, które otrzymali:

Amelia Kołodziejska kl. II a, Igor Pioruński kl. I a, Jakub Kowalski kl. II a,

Oliwia Adamczyk kl. II a, Kinga Waloch  kl. II a, Oliwia Panicz kl. II a.

Gratulujemy !

Prace można podziwiać na wystawie w holu szkoły, zapraszamy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

______________________________________________________________________________

 

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką ludzkość wymyśliła”

Wisława Szymborska

 

Biblioteka Szkolna przy ZSG nr 4 w Radomsku zaprasza do udziału w Szkolnym Konkursie Pięknego Czytania. Konkurs odbędzie się 29 października w bibliotece szkolnej.

Konkurs ma charakter otwarty i skierowany jest do uczniów w 4 grupach wiekowych:

1.      uczniowie objęci terapią pedagogiczną

2.      uczniowie klas 2-3 szkoły podstawowej

3.      uczniowie klas 4-6 szkoły podstawowej

4.      uczniowie klas 1-3 gimnazjum

Cele konkursu::

1.      Wyłonienie Mistrza Pięknego Czytania;

2.      Popularyzacja literatury wśród młodych odbiorców;

3.      Kształtowanie wrażliwości na piękno polskiej mowy;

4.      Doskonalenie umiejętności interpretacji tekstu literackiego;

5.      Rozwijanie twórczych talentów;

6.      Kształtowanie kultury czytelniczej;

Przebieg konkursu:

1.      Uczeń wybiera ciekawy fragment przeczytanej książki i przygotowuje się do pięknego głośnego czytania.(1i 2 kategoria wierszyki, 3 i 4 kategoria proza)

2.      Czas prezentacji nie może przekroczyć 5 minut.

3.      Wystąpienia będzie oceniała Komisja Konkursowa powołana przez organizatorów.

4.      Kryteria oceny:

·         Technika czytania ( płynność i lekkość mowy, poprawność artykulacji głosek, dykcja, tempo czytania)

·         Środki artystycznego wyrazu (pauzowanie, modulacja głosu i jego natężenie, akcent zdaniowy, mimika, kontakt z odbiorcą, zachowanie czytającego, radzenie sobie z tremą)

5.      Komisja Konkursowa wybiera „Mistrza pięknego czytania” (po jednym z każdej grupy wiekowej)

6.      Zwycięzcy otrzymują nagrody książkowe. Wszyscy uczestnicy dyplomy.

7.      Na zgłoszenia czekamy w bibliotece szkolnej do 20 października.

                                                                     Zapraszamy

                                                               Nauczyciele bibliotekarze

                                                                i pedagog korekcyjny

______________________________________________________________________________

Biblioteka szkolna zaprasza uczniów  klas 1, 2 i 3 szkoły podstawowej  do udziału w konkursie plastycznym „Prosto z naszej bajki”

Polskie legendy, baśnie, bajki i bajeczki, wierszyki pełne są niesamowitych zdarzeń i ciekawych postaci. Wybierz baśń, która najbardziej zapadła ci w pamięć i namaluj do niej ilustrację.

Warunkiem udziału w konkursie jest złożenie w bibliotece szkolnej do 3 października pracy plastycznej wykonanej dowolną techniką w formacie A-4.

Na odwrocie pracy napisz tytuł baśni oraz swoje imię, nazwisko i klasę.

Na zwycięzców czekają nagrody niespodzianki !!!

Nauczyciele bibliotekarze

 

 

______________________________________________________________________________

Biblioteka szkolna zaprasza do udziału

w konkursie czytelniczym

„Potyczki z Mary Poppins”

adresowanym do uczniów klas  3, 4, 5 i 6 szkoły podstawowej.

Celem konkursu jest popularyzacja literatury wśród dzieci, doskonalenie umiejętności czytania ze zrozumieniem, rozwijanie wyobraźni i wrażliwości estetycznej inspirowanej książką.

Regulamin konkursu:

  •  Konkurs ma charakter indywidualny            

  • Etapy konkursu:                                             

              - wiedzowy

              - plastyczny

  • Należy przeczytać książkę P. L. Travers „Mary Poppins” oraz zapoznać się z biografią pisarki

  • Uczestnicy będą oceniani przez trzyosobowe jury wybrane przez organizatorów.

  • Konkurs odbędzie się 20 listopada 2014r. w bibliotece szkolnej.

  • Na zgłoszenia czekamy do 7 listopada.

Gwarantowana dobra zabawa i atrakcyjne nagrody!                          

Zapraszamy

    Nauczyciele bibliotekarze

R E G U L A M I N

konkursu czytelniczego „Książki są zwierciadłem duszy” dla uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum

      Konkurs przeznaczony jest dla uczniów kl. IV-VI PSP i I-III PG.

Termin: 11.06.2013 r.

Miejsce: czytelnia

Cele konkursu:

  • popularyzacja twórczości Ewy Nowak

  • kształtowanie i rozwijanie zainteresowań czytelniczych

  • kształtowanie umiejętności czytania ze zrozumieniem i zapamiętywania faktów

  • sprawdzenie stopnia znajomości treści książek

  • wzbogacenie i pogłębienie przeżyć estetycznych i moralnych

  • promocja książki i biblioteki

Warunkiem udziału w konkursie jest zapoznanie się z biografią Ewy Nowa oraz następującymi książkami:

  • „Kiedyś na pewno”

  • „Wszystko tylko nie mięta”

  • „Bardzo biała wrona”

  • „Rezerwat niebieskich ptaków”

Wszystkich chętnych prosimy o zgłoszenia do 29 maja 2013 roku do biblioteki szkolnej.

Zapraszamy!

Z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci zapraszamy na wystawę „2013 rokiem Juliana Tuwima”,  która mieści się w holu szkoły, dodatkowo w bibliotece można obejrzeć wystawę książek poety.

Zapraszamy!

 

W akcji „Podziel się książką z innymi – podaruj książkę bibliotece” zorganizowanej z okazji 
Międzynarodowego Miesiąca  Bibliotek Szkolnych  wzięli udział: pani Aldona Wawrzonek, pani Romana Skrzypczyk- Dąbrowska, pani Agata Kossek.

UCZNIOWIE PG Nr 5:

IA/G
Szymon Ściślak

IC/G
Zuzanna Bartnik,
Natalia Panicz,
Sara Pioruńska

I D/G
Weronika Olejnik

II A/G
Sobieraj Daria

II D/G
Klaudia Przygodzińska

III B/G
Olga Bereska,
Adrianna Białek

III C/G
Olga Janas,
Ewa Wojtasik

 

 

UCZNIOWIE PSP Nr 6:

I  A
Mikołaj Błaszczak,
Kamil Baran,
Maciej Kępa,
Kinga Koniarska

I B
Michał Pawlus

II A
Nikola Karasiewicz

II B
Kacper Dąbrowski,
Kornel Kowalczyk,
 Karolina Stępień,
Jakub Wawszczak, Aleksandra Wełnicka

II C
Maja Zielińska

III B
klasa z wychowawczynią  panią Elżbietą Kaczmarczyk  przekazała 25 książek

III C
Kacper Kubik, Wiktoria Żak

IV A
Anna Janus

V B
Michał Rutkowski

V C
Mikołaj Stępień

VI A
Marta Kępa, Martyna Muszyńska

VI C
Marcin Sachrajda, Inga Tokarska

W ramach akcji udało się zebrać 162 pozycje książkowe, które uatrakcyjnią księgozbiór biblioteki.

Wszystkim, którzy odpowiedzieli na apel biblioteki serdecznie dziękujemy!!!

„Podziel się książką z innymi- podaruj książkę bibliotece”

 To doskonały pomysł, aby „pozbyć się” z półek książek już przeczytanych lub takich, z których „wyrośliśmy”. Mogą to być lektury, bajki, baśnie, powieści dla dzieci i młodzieży. W bibliotece te książki zyskają „drugie życie”.
Liczymy na odzew ze strony czytelników (uczniów, nauczycieli i wszystkich pracowników szkoły).

Na książki czekamy w bibliotece do końca listopada 2012r.

Z góry serdecznie dziękujemy !!!

Regulamin akcji:

„Podziel się książką z innymi- podaruj książkę bibliotece”

  1. Akcja trwa od 15 października do 30 listopada 2012r.

  2. W akcji uczestniczyć mogą wszyscy zainteresowani.

  3. W ramach akcji zbierane będą lektury, bajki, powieści dla dzieci i młodzieży, książki popularnonaukowe.

  4. Stan książek powinien być dobry, wydane po roku 2000.

  5. Książki można oddać osobiście do biblioteki szkolnej.

  6. Podarowane książki zostaną opisane jako "Dar czytelnika" i będą włączone do księgozbioru biblioteki.

Czytana książka żyje dalej !!!


PRZYGODA Z KSIĄŻKĄ

Czy wiecie co oznacza skrót PIPIUS? A może potraficie odpowiedzieć na pytanie co w szkole robi ARKA NOEGO? Odpowiedzi na te i inne pytania znały doskonale Iga Daros z kl. VIb i Natalia Kawka z kl. Va. Dziewczęta poznały przygody Archibalda Ciurusia i Dezyderiusza Pokiełbasa oraz innych bohaterów książek Edmunda Niziurskiego, przygotowując się do

 

 

 

Międzyszkolnego Konkursu  Czytelniczo – Plastycznego „Książki Mojego Dzieciństwa”

Konkurs odbył się 13 maja 2014r.  w PSP nr 5 w Radomsku.

Gratulacje dla Igi i Natalii za świetne wyniki.
Wszystkich zachęcamy do czytania książek Edmunda Niziurskiego!

 

4 kwietnia 2014r. sześć radomszczańskich szkół rywalizowało w zorganizowanym przez bibliotekę przy ZSG nr 4 Międzyszkolnym Konkursie Czytelniczym „Na tropie Cullenów”. Saga Stephenie Meyer, obejmująca cztery książki: „Zmierzch”, „Księżyc w nowiu”, „Zaćmienie”, „Przed świtem”, to bestseller literatury dla młodzieży ostatnich lat. Uczestniczki konkursu popisywały się znajomością ich treści wypełniając testy i krzyżówkę, układając puzzle, odpowiadając na pytania,  określając czy dane stwierdzenie jest prawdziwe i rozwiązując wiele innych zadań.           

Laureatkami konkursu zostały:

I miejsce – Agata Klimczak ZSG nr 7
II miejsce – Weronika Górecka ZSG nr 7
III miejsce  - Klaudia Osiewicz ZSG nr 1

Nagrody w konkursie ufundowała Rada Rodziców przy ZSG nr 4.
Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy doskonałej znajomości książek!

GALERIA Z KONKURSU

 

Po raz kolejny sukces!!!
26 marca uczestniczyłyśmy w jubileuszowym X Międzyszkolnym Konkursie Czytelniczym „Poeci Dziecięcej Radości” organizowanym przez bibliotekę ZSG nr 3 w Radomsku.

Marysia Janus, Kinga Koniarska oraz Sandra Jurzyńska z klasy IIa fantastycznie się spisały w zmaganiach z poezją Agnieszki Frączek i Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Dziewczynki musiały nie tylko doskonale znać treść wierszy tych poetów, ale również musiały wykazać się pomysłowością i fantazją. Drużyna naszej szkoły zajęła I miejsce!   

Marysi, Kindze i Sandrze gratulujemy, a wszystkich czytelników zachęcamy do czytania wierszy Agnieszki Frączek i Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.

 

6 lutego 2014r. to ważny dzień w życiu biblioteki szkolnej. Tego dnia najmłodsi uczniowie naszej szkoły zostali uroczyście przyjęci do grona czytelników. Pasowanie pierwszoklasistów poprzedzone było lekcja biblioteczną, w czasie której dzieci poznały zasady wypożyczeń, zaznajomiły się z księgozbiorem, poznały bliżej lokal biblioteczny. Nie brakowało również elementów zabawy. Dzieci chętnie rozwiązywały przygotowane dla nich zagadki i rebusy. Każda klasa otrzymała dyplom upamiętniający to ważne wydarzenie!

 

Pierwszakom gratulujemy!

 

IX MIKOŁAJKOWY KIERMASZ KSIĄŻKI za nami. Jak zawsze cieszył się dużym powodzeniem. Atrakcyjna oferta sprawiła, że każdy mógł wybrać coś dla siebie, lub zrobić bliskim miły prezent.

 

W bibliotece już świąteczny nastrój 5 grudnia członkowie KOŁA CZYTELNICZEGO „BIBLIOFILEK” z II c udekorowali choinkę własnoręcznie przygotowanymi ozdobami. Piękne drzewko uprzyjemni wszystkim czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia.

 

Mikołajkowy Kiermasz Książki
Zbliżają się Mikołajki - warto, więc pomyśleć o prezencie dla najbliższych. Biblioteka szkolna zaprasza wszystkich zainteresowanych na kiermasz książek w dniach 2.12.2013 do 6.12.2013r. Zakupiona książka może wzbogacić domowy księgozbiór  lub być wspaniałym prezentem mikołajkowym. W ofercie m. in. książki dla dzieci i młodzieży, baśnie, książki edukacyjne, słowniki, książki kulinarne, poradniki, itp.

Serdecznie zapraszamy!

Aby uświetnić obchody ROKU TUWIMOWSKIEGO nauczyciele bibliotekarze zorganizowali 27.XI konkurs czytelniczy „Julian Tuwim – czarodziej słów”. Wzięły w nim udział trzyosobowe zespoły z klas II-IV PSP. Uczestnicy wykazali się doskonałą znajomością twórczości  poety. Rywalizacji towarzyszyła świetna zabawa. Laureatami konkursu zostali:

I miejsce – drużyna klasy II a
Kinga Koniarska, Marysia Janus, Sandra Jurzyńska

II miejsce – drużyna klasy III b
Milena Kowalska, Maja Bareła, Krzysztof Dżonkowski

III miejsce  - drużyna klasy IV b
Kinga Musiał, Jakub Piasecki, Szymon Arczewski

GALERIA Z KONKURSU

Zwycięzcy otrzymali nagrody ufundowane przez Radę Rodziców.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy doskonałej wiedzy!

 

Po raz kolejny biblioteka szkolna zorganizowała WIECZÓR ANDRZEJKOWY dla klas IV –VI. W tym roku wróżki uchylały rąbka tajemnicy co czeka nas w przyszłości podczas dyskoteki 26 listopada. Każdy, kto do nas zawitał, odchodził ze szczęśliwą wróżbą.

 

Po raz pierwszy w nowym pomieszczeniu biblioteki szkolnej 30 października 2013 r. odbył się konkurs czytelniczy pt. „Książki są zwierciadłem duszy”. W imprezie poświęconej twórczości Ewy Nowak wzięły udział uczennice gimnazjum, które musiały się zapoznać z czterema pozycjami tej autorki:

„Kiedyś na pewno”, „Wszystko tylko nie mięta”, „Bardzo biała wrona”, „Rezerwat niebieskich ptaków”.

Mimo trudnych zadań dziewczęta poradziły sobie wspaniale. Zwycięzcami konkursu zostały:
I miejsce – Natalia Piasecka  kl. IB/G
II miejsce – Paulina Bąk kl. II/G
III miejsce – Martyna Borowiec kl. III B/
G

Laureatki w nagrodę otrzymały książki Ewy Nowak, które ufundowała Rada Rodziców, za co serdecznie dziękujemy,  a zwycięzcom  gratulujemy.

 

9 kwietnia 2013r. po raz dziewiąty zmierzyliśmy się z drużynami radomszczańskich szkół podstawowych w Międzyszkolnym Konkursie Czytelniczym „Poeci Dziecięcej Radości” organizowanym przez ZSG nr 3.  Naszą szkołę reprezentowały dziewczynki  z koła czytelniczego „Bibliofilek”:  Paulina Grzeszna,  Aleksandra Stanikowska i Maja Zielińska. W tej edycji konkursowicze zmagali się z poezją Danuty Wawiłow i Natalii Usenko, nie tylko odpowiadali na pytania z treści wierszy, ale również rozwiązywali zadania matematyczne, tworzyli nowe słowa, rozpoznawali tytuły wierszy po cytatach.

Paulina, Ola i Maja  świetnie sobie poradziły zajmując 3 miejsce.
Gratulacje!!!

 

Już są wśród nas !!!

14 marca 2013 miała miejsce uroczystość przyjęcia uczniów klas I szkoły podstawowej do grona czytelników biblioteki szkolnej. Pierwszoklasiści towarzyszyli niesfornemu Grzesiowi w wędrówce po Krainie Baśni, następnie zdali sprawdzian z bajkologii odgadując liczne zagadki. Spotkanie zakończyło uroczyste przyrzeczenie i pasowanie na czytelnika. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia uczniowie otrzymali dyplomy i drobne upominki.

W przedstawieniu brali udział członkowie koła czytelniczego „Bibliofilek”  z klasy IIC PSP, IAg, zespołu tanecznego „FLEX” oraz kółka tanecznego.

Wierzycie w magię ANDRZEJEK ?   

W tym roku  29 listopada klasy I-VI szkoły podstawowej  miały okazję się o niej przekonać  bawiąc się na „ANDRZEJKACH W BIBLIOTECE”. Cyganki z gimnazjum w tajemniczej scenerii odkrywały przyszłość wróżąc z kart, kolorów, magicznych symboli, cyfr. Odwiedziła nas nawet dyrekcja, widać nie tylko dzieci chcą wiedzieć co je spotka.

 

W ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” 30.X.2012r. biblioteka gościła pierwszoklasistów na imprezie „PRZYŁAPANI   NA    CZYTANIU”. Zaproszeni goście (dyrekcja oraz nauczyciele naszej szkoły)  czytali fragmenty swoich ulubionych książek z dzieciństwa.

Już są wśród nas !!!
22 lutego 2012 uczniowie pierwszych klas powiększyli grono czytelników biblioteki szkolnej.

Nasi goście obejrzeli inscenizację  przygotowaną przez dziewczyny z koła czytelniczego „Bibliofilek” oraz  pomogli głównemu bohaterowi rozwiązać zagadki zadawane przez ducha biblioteki.

 „Każdy pierwszak obiecuje
Po książki sięgać z radością.
Bo czytanie daje wiedzę
I jest wielką przyjemnością.”

Atrakcyjne zabawy i konkursy sprawiły, że wszyscy świetnie się bawili.  Na pamiątkę tej ważnej chwili każdy uczestnik otrzymał zakładkę do książki.

„Wesołych Świąt!
Bez zmartwień,
Z barszczem, z grzybami , z karpiem,
Z gościem co niesie szczęście!
Czeka nań przecież miejsce.

Wesołych Świąt!
A w święta,
Niech się snuje kolęda.
I gałązki  świerkowe
Niech Wam pachną na zdrowie.”

Wszystkiego najlepszego z okazji Świąt Bożego Narodzenia swoim Czytelnikom życzy biblioteka i … przyjemnej lektury.

Gdy wymarzysz sobie coś – wrzuć do studni 1 grosz.
Wrzuć do studni grosik mały - by życzenia się spełniały.
Hokus, pokus, czary mary

Aby wróżba się spełniła złóżmy dary”

29 listopada 2011 roku w bibliotece szkolnej zagościły postaci z Harrego  Pottera. W magicznej scenerii Hogwartu uczniowie II klas PSP zgłębiali tajemnice przyszłości biorąc udział w andrzejkowych wróżbach, a także poznając sekrety związane z postacią św. Andrzeja.   

 

28 października 2009 r. w związku z uruchomieniem wypożyczeń elektronicznych w naszej bibliotece, gościliśmy nauczycieli bibliotekarzy z radomszczańskich szkół podstawowych na prezentacji „MOL Optivum  w pracy biblioteki szkolnej”.

27 października 2009r. świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych bawiąc się na imprezie czytelniczej  dla klas III szkoły podstawowej „RADY NIE OD  PARADY”

 

Młodszym kolegom rad udzielali członkowie koła czytelniczego „Bibliofilek” z klasy IV B i uczennice kl. II A/G

Wszystkim dopisywały świetne humory. 

Młodsi koledzy nie tylko ze skupieniem słuchali czytanych tekstów, ale również analizowali swoje postępowanie.

 

  

 

Z okazji Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych uczniowie klas młodszych zostali zaproszeni na lekcję biblioteczną przygotowaną przez p. Renatę Wojtasik i p. Iwonę Drzewiecką. Na zajęciach dzieci wysłuchały wierszy o tym jak należy zachowywać się w szkole, w domu, w sytuacjach konfliktowych, w stosunku do osób starszych, a następnie znalazły morał i myśl przewodnią do każdej prezentowanej sytuacji, m. innymi:

 

„Kto nauczy się wybaczać,
ten z radości będzie skakać”
x        x        x
„Każdy duży i silniejszy,
pod opiekę bierze mniejszych”
x        x        x
„To uprzejmość bez wątpienia,
atmosferę wokół zmienia”
 x        x        x
Zamiast kłótni, wrzasku, ryku
załatw problem i po krzyku”

 

Zajęcia były nie tylko lekcją dobrego zachowania, ale także świetną zabawą dla uczniów klas
 I-III.

7 KWIETNIA 2009 roku klasy drugie rywalizowały o tytuł znawcy przygód Kubusia Puchatka. Do konkursu „Baw się i ucz z Kubusiem Puchatkiem” uczniowie  przygotowywali się kilka miesięcy. Wszyscy uczestnicy wykazali się doskonałą znajomością treści utworu oraz świetnie poradzili sobie z pozostałymi konkurencjami.

 

 

 

W turnieju I miejsce zdobyła klasa II b 

 

 

12 luty 2009r to ważna data dla biblioteki szkolnej, tego dnia do grona czytelników dołączyli najmłodsi uczniowie szkoły – dzieci z klas I.
W przygotowanie PASOWANIA NA CZYTELNIKA włączyli się członkowie Koła Przyjaciół Biblioteki.

Jak co roku biblioteka przygotowała inscenizację oraz mnóstwo zabaw i konkursów.

W styczniu 2009 rozstrzygnięty został konkurs „EX LIBRIS dla ZSG nr4”. Uczestniczyli w nim uczniowie naszego gimnazjum. Spośród wielu prac, które wpłynęły na konkurs, jury wyłoniło trzy nagodzone.
Laureatką konkursu została Karolina Radziejewska uczennica kl. IIIB/G

 

 

 

17 grudnia 2008r  odbył się w szkole finał projektu „Jestem twórczy i przedsiębiorczy”. Uczniowie mieli okazję uczestniczyć w zajęciach „Tworzę, bo lubię”  prowadzonych przez nauczycieli bibliotekarzy realizowanych w ramach projektu.
Efektem wspólnej pracy była książeczka zawierająca wiersze i ilustracje młodych twórców.

 

 

 

 

 


CZYTELNICTWO W ROKU SZKOLNYM 2014/2015

 

LISTA   NAJLEPSZYCH   CZYTELNIKÓW

w I semestrze roku szkolnego 2014/2015

KLASY  I-III  SZKOŁY PODSTAWOWEJ

(W zestawieniu uwzględniono czytelników, którzy wypożyczyli powyżej 30 książek) 

Pabiński Piotr                   1c  - 69

Walala Maja                      1c  - 60

Sadowiska Victoria           2b  - 53

Stępień Małgorzata          3b  - 52   

Kuc Maciej                        2b  - 47

Dudek Natalia                   1c  - 35

Zdrodowski Maksymilian   3b - 35

Aleksandrowicz Martyna  2b - 34

Przybył Nikola                  3b  - 33

Sokołowska Julia             3b  - 32

 

LISTA   NAJLEPSZYCH   CZYTELNIKÓW

w I semestrze roku szkolnego 2014/2015

KLASY  IV-VI  SZKOŁY PODSTAWOWEJ

(W zestawieniu uwzględniono czytelników, którzy wypożyczyli powyżej 10 książek)

Cieślak Jan             4c  -   30

Zając Hanna           4c  -   22

Wawszczak Jakub  4b  -   20

Szczepocka Oliwia  5c  -   18

Poteralska Maja    4b  -   17

Kaczmarek Maria   4b  -   17

Koch Brajan          4a  -   12

Kawka Natalia       6a  -   11

Jaworski Piotr       6b  -   11

 

GIMNAZJUM

Gabor Anna          3dg -   16

Olejnik Weronika   3dg -   16

Musiał Paulina       3ag -   13

Arczewski Jakub    1ag -   12

Sachrajda Marcin   2cg -   11 

 

Statystyka wypożyczeń w I semestrze roku szkolnego 2014/2015

KLASY 1-3 SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Klasa

Ilość wypożyczeń

Średnia na ucznia

1a

150

7,50

1b

237

9,88

1c

412

18,73

1d

120

6,67

2a

264

11,48

2b

520

20,80

2c

298

11,04

3a

99

4,30

3b

425

16,35

III C

93

4,43

III D

209

8,71

 

Statystyka wypożyczeń w I semestrze roku szkolnego 2014/2015

KLASY 4-6 SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Klasa

Ilość wypożyczeń

Średnia na ucznia

4a

97 4,04

4b

136 5,23

4c

112 5,09

5a

54 2,70

5b

36 2,00

5c

77 3,21

6a

118 4,92

6b

93 3,58

6c

71 3,55

 

Statystyka wypożyczeńw I semestrze roku szkolnego 2014/2015

GIMNAZJUM

Klasa

Ilość wypożyczeń

Średnia na ucznia

1ag 69 2,38
1bg 82 3,04
1cg 38 1,41
2ag 29 1,07
2bg 50 1,79
2cg 103 3,43
3ag 54 2,25
3bg 70 2,92
3cg 46 2,71
3dg 82 3,42

CO WARTO PRZECZYTAĆ

 

 

Krew Elfów- pierwszy tom sagi o wiedźminie. Geralt wraz z Ciri osiadają w wiedźmińskiej warowni. Tam Dziecko - Niespodzianka uczy się jak walczyć, jak radzić sobie z mieczem i przeciwnikiem, ale Ciri ma też inne umiejętności, które przerażają nawet Vesemira. Przy jej magicznych zdolnościach pomoc czarodziejki okazuje się niezbędna.

Przyjdź do biblioteki i poznaj historię niezwykłego wojownika !

 

 

Fascynująca opowieść o żołnierzach antykomunistycznego podziemia niepodległościowego, stawiających opór wobec sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR w latach 40. XX wieku.

Niezłomni bohaterowie - ścigani, chwytani, prześladowani, więzieni i mordowani przez władze komunistyczne. Wśród nich m.in. mjr Józef Kuraś „Ogień”, rtm. Witold Pilecki „Witold”, Danuta Siedzikówna „Inka”, mjr Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”, kpt. Antoni Żubryd „Zuch” i wielu innych. Ostatni „żołnierz wyklęty” – Józef Franczak ps. „Lalek” z oddziału kpt. Zdzisława Brońskiego „Uskoka” – zginął w obławie prawie dwadzieścia lat po wojnie –21 października 1963 r!

Autorka kreśli sylwetki żołnierzy, opowiada o ich dramatycznych losach oraz tłumaczy, dlaczego zostali „wyklęci”.

 

Amyas Crale, genialny malarz czuły na kobiece wdzięki, jego zazdrosna żona Karolina oraz młoda głodna życia modelka Elza to nie było zgodne trio... Gdy Amyas został otruty, nikt nie miał wątpliwości, że morderczynią jest żona. Karolina, osądzona i skazana, pisze list do córki, w którym zapewnia o swojej niewinności. Badając tę sprawę sprzed lat, Herkules Poirot drobiazgowo analizuje wspomnienia świadków.
 

W bibliotece oprócz tej książki znajdziecie wiele innych utworów Agaty Christie, zapraszamy!

 

 

Pościgi, pojedynki, magia, spiski i zamachowcy – w tej książce znajdziecie wszystko, za co pokochaliście fantasy!
 
 Zamordowany został król. Władza przeszła w ręce spiskowców, którzy sądzili, że każdy element ich planu był doskonały. Poza jednym. Winą próbowali obarczyć Royce’a i Hadriana. Ci nie są jednak byle złodziejaszkami i nie pójdą dobrowolnie pod pręgierz. To okryty złą sławą duet Riyira, i nikt nie powstrzyma ich przed krwawą zemstą! Los królestwa spoczywa w rękach dwóch najemników. 
 
 Michael Sullivan napisał książkę, do której będziesz wracał i wracał, i która już na zawsze ma miejsce na półce z twoimi ulubionymi pozycjami.

 

Dawna gwiazda tenisa i jedna z pierwszych klientek Bolitara, Suzze, zwraca się do Myrona z prośbą o ratowanie jej małżeństwa. Niedawno ktoś umieścił na Facebooku komentarz kwestionujący ojcostwo nienarodzonego jeszcze dziecka pary. Zaraz potem Lex opuścił będącą w ósmym miesiącu ciąży żonę i przepadł bez wieści... Kobieta jest zrozpaczona, komentarz  na jej profilu był dziwnie podpisany nie tylko pseudonimem, ale również jakimś symbolem. Suzze obawia się, że Lexowi może grozić śmiertelne niebezpieczeństwo… Myron musi odnaleźć nie tylko zaginionego małżonka, ale również autora facebookowej notki.        

 Lubisz zagadki i historie trzymające w napięciu? Precyzyjnie skonstruowana intryga, mistrzowsko stopniowane napięcie, fałszywe tropy prowadzące donikąd, pozornie niemożliwe do wyjaśnienia zagadki pojawiające się niemal na każdej stronie, zaskakujące zakończenie, którego nie domyśli się nawet najbardziej przenikliwy czytelnik.

Wybierz się do biblioteki i zmierz się z mistrzowskim stylem pisarskim Harlana Cobena.

 

„Wyspa masek” to tytuł czwartego tomu opowieści Ulyssesa Moora, w którym ulubieni bohaterowie: Julia, Jason i Rick szukają Ciemnego Gondoliera. "Ulysses Moore" to barwna opowieść dla wszystkich, którzy przepadają za aurą tajemniczości, rozwiązywaniem zagadek i logicznym myśleniem. Przygody bohaterów stale utrzymują czytelnika w napięciu i każą mu na nowo odkrywać odwieczne prawdy związane z przyjaźnią, odpowiedzialnością i lojalnością. Ale przede wszystkim są to znakomicie napisane książki, ich wartka akcja pozwala czytelnikowi uczestniczyć we wszystkich przygodach, a piękne opracowanie graficzne ułatwia wejście w magiczny świat fantazji.

Jason, Julia i Rick są gotowi do kolejnej podróży: Peter Dedalus, jedyny człowiek, który może im pomóc w odnalezieniu Pierwszego Klucza, przekroczył Wrota Czasu i ukrywa się w Wenecji z XVIII wieku. Perfidna Obliwia Newton jest już na jego tropie, więc dzieci muszą działać szybko - trzeba odnaleźć tajemniczego Czarnego Gondoliera i trafić na Wyspę Masek, której nikt, oprócz niego nie zna.

Wszyscy powinni to przeczytać!!!